
Az őssejtek használata a gyógyászatban
2019-09-03
Több évtizeddel ezelőtt dogozták ki köldökzsinór- és placentavérből való őssejtek kinyerésének technológiáját.

Hematopoetikus őssejtek a következő forrásból nyerhetők:
- csontvelő
- köldökzsinór vér
- placenta vér
- felnőtt vér
A csontvelőből nyert felnőtt őssejteket már az 1950-es évektől alkalmaznak különféle betegségek gyógyítására: leukémia, sarlósejtes vérszegénység, immunhiányos betegségek, csontvelősérülések, néhány anyagcsere rendellenesség. A csontvelő átültetés (transzplantáció) sikeres őssejteken alapuló terápia. A kezelés azonban fájdalmas mind a donor, mind a recipiens számára, s csak akkor sikeres, ha genetikai hasonlóság áll fenn közöttük.
Több évtizeddel ezelőtt dogozták ki köldökzsinór- és placentavérből való őssejtek kinyerésének technológiáját. Ez a technika a donor vagy rokonai számára a későbbi évek során genetikailag azonos, ill. hasonló őssejteket produkál.
A felnőtt vér a legegyszerűbben hozzáférhető, de sajnos kevés őssejtet tartalmaz.
A gyógyászatban már régóta alkalmazzák a hematopoetikus őssejteket a vérrákban (pl. leukémiában) szenvedő betegek gyógyítására. Első lépésként az őssejteket izolálják egy donor személy csontvelőjéből, majd in vitro tenyésztik őket (sejt sokszorozás a cél) vagy a születéskor levett köldökzsinórvér őssejteket használják fel közvetlenül. Az őssejteket a beteg csontvelőjébe (transzplantáció) ültetik be. Az ilyen típusú beavatkozást sejtcserés terápiának nevezik. A köldökzsinórvért pedig egy egyszerű transzfúziós eljárással jutattják be véráramba.
Egyes megfigyelések és kísérletek alapján feltételezik, hogy a csontvelő mezenchimális őssejtjei képesek (váz-, és szív-) izommá, neuronokká, ill. glia- és epitél sejtekké alakulni. Mezenchimális őssejtek találhatóak még a csont, porc, zsírszövet és egyéb kötőszöveti elemekben, mint például a köldökzsinór szövetben. Az utóbbi időben, nagy reményeket fűznek ezeknek a sejteknek a gyógyászatban való alkalmazásához; azt találták ugyanis, hogy ezek a sejtek pluripotens őssejtekként viselkednek, s ezért felhasználhatók a szövetregenerációban.